Athlete’s Event List

Below is please find the events that your child will compete in at this week’s meet.

Meet:        AAU West Coast National Track & Field Championships

Date & Time:       

  • Friday, June 29, 2018 at 8:30 am
  • Saturday, June 30, 2018 at 8:00 am
  • Sunday, July 1, 2018 at 8:00 am

Location:         REED HIGH SCHOOL-1350 BARING BLVD RENO, NV 89511


Girls
F 15-16 A’Tayiah Nelson
400m dash 1:03.00
100m hurdles 18.01
800m run 2:30.00
javelin throw NM
F 10 Billie Jenkins
100m dash 14.82
200m dash 30.75
shot put NM
F 13 Caliyah Harrison
100m dash 13.92
200m dash 28.14
400m dash 1:04.60
long jump 11-09.75
F 8 & Under Emmery Waugh
200m dash 39.01
400m dash 1:32.00
long jump NM
F 10 Erin Salcido
800m run 2:56.00
1500m run 5:07.00
shot put NM
F 10 Kamaynie Nelson
800m run 2:46.00
1500m run 5:48.00
shot put NM
F 12 Makayla Jones
400m dash 1:16.00
80m hurdles NM
turbo-javelin NM
F 10 Mykaela King
200m dash 32.01
400m dash 1:15.00
800m run 2:54.00
F 8 & Under Nevaeh Johnson
100m dash 22.71
long jump 5-06.25
turbo-javelin 13-01.50
F 11 Roneyisha Eddings
400m dash 1:14.00
800m run 2:44.00
1500m run 5:28.00
F 13 Samiyah Brooks
100m dash 13.45
200m dash 27.34
400m dash 1:06.11
Boys
M 14 Andre Bartley
100m dash 13.56
200m dash 26.86
400m dash 1:00.32
800m run 2:21.93
M 8 & Under Bryson Wilson
100m dash 18.18
200m dash 38.31
turbo-javelin 20-06.50
M 10 Caleb Kent
800m run 2:51.00
1500m run 5:35.00
turbo-javelin NM
M 12 Christian Kent
100m dash 14.01
200m dash 29.67
turbo-javelin NM
M 13 Da’Maynie Nelson-Wilson
200m dash 26.91
400m dash 58.70
800m run 2:23.00
shot put NM
M 14 Dearen Idahosa
100m dash 11.64
200m dash 23.77
400m dash 54.01
long jump 19-02.25
M 11 Deshawn Seymour Jr.
100m dash 12.69
200m dash 26.01
800m run 2:14.00
M 10 Jeremiah Edwards
100m dash 13.85
400m dash 1:04.08
800m run 2:30.08
M 14 Julian Motte
400m dash 59.01
800m run 2:18.00
1500m run 4:56.00
shot put NM
M 12 Kendrick Salcido
100m dash 16.01
200m dash 33.25
shot put NM
M 10 Khalil Holley
100m dash 16.40
400m dash 1:18.00
shot put 17-03.75
M 12 Levan Smith
200m dash 29.01
400m dash 1:05.00
800m run 2:24.00
M 8 & Under Mykah King
100m dash 18.01
200m dash 36.02
shot put NM
M 14 Mykel King
100m dash 14.01
200m dash 28.50
400m dash 1:04.00
long jump NM
M 8 & Under Nathaniel Bartley
100m dash 17.77
400m dash 1:27.61
800m run 3:15.53
M 9 Quadir Seldon
400m dash 1:18.00
800m run 2:55.00
shot put NM
M 8 & Under Robert Eddings
400m dash 1:07.00
800m run 2:36.00
1500m run 5:20.00
M 11 Timothy Edwards
400m dash 1:04.81
800m run 2:23.62
1500m run 4:58.23
M 8 & Under Wade Swain
100m dash 15.37
400m dash 1:11.28
800m run 2:37.65